وب سایت یک شرکت داروسازی باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

  1. صفحه اصلی
  2. مقالات فارما
  3. وب سایت یک شرکت داروسازی باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟
هر وقت صحبت از طراحی وب سایت برای یک شرکت بزرگ به میان می آید، لرزه بر اندام هر طراح وب سایت می افتد. این کار برای شرکت های داروسازی از سایر شرکت ها دشوارتر است. چرا؟ داروسازی ها باید مقررات مربوط به اطلاع رسانی و تبلیغات دارو را هم رعایت کنند وگرنه با مشکلات جدی ممکن است مواجه شوند. 
اکنون می توان تصور کرد که روند آماده سازی یک وب سایت برای یک شرکت دارویی چه کار مزمن و طولانی است. به قدری افراد مختلف نام شان پیش کشیده می شود که باید وب سایت را تایید کنند که طراح وب سایت از کرده خود پشیمان می شود. تازه هر کسی هم با دانش کم اما با سلیقه خودش می خواهد نظر بدهد. برخی از این افراد نظر دادن در همه امور مربوط به وب سایت از جنبه های هنری بگیرید تا محتواهای علمی را حق خود می دانند و اصلا به این که دانش لازم برای این کار را ندارند، توجه نمی‌کنند. 
طراحی سایت داروسازی را به چه کسی بسپاریم؟ 
طراح وب سایت دارویی هر قدر هم از لحاظ فنی ورزیده و به لحاظ علمی دانشمند باشد، اگر از فضای حاکم بر دارو و داروسازی چیزی نداند، برای طراحی سایت داروسازی مناسب نیست. حتما با تیمی وارد عمل شوید که به خوبی بازار دارویی را بشناسند. 
کدام سیستم مدیریت محتوا را برگزینیم؟ 
هر وب سایت بر مبنای یک سیستم مدیریت محتوا استوار است. امروزه، وردپرس بیشتر از هر سیستم دیگری برای مدیریت محتوای وب سایت به کار گرفته می شود. خوشبختانه وردپرس بهترین سیستم مدیریت محتوا برای طراحی وب سایت های داروسازی هم به شمار می رود.  
چهار مورد از مهم ترین مزایای استفاده از وردپرس برای طراحی وب سایت داروسازی ها به شرح زیر است: 
  • مقرون به صرفه 
  • کدهای باز و در دسترس برای همه  
  • تقریبا همه طراحان وب سایت بر آن تسلط دارند 
  • به لحاظ سئو (Search Engine Optimization) بسیار کاربرپسند است 
اما مزایای استفاده از وردپرس برای وب سایت داروسازی ها به همین موارد محدود نمی شود.  
سایت چند زبانه برای داروسازی 
یکی از بخش های وردپرس که بسیار مورد علاقه شرکت های داروسازی بزرگ است، امکان WordPress Multisite است. به عنوان نمونه، یک شرکت دارویی بین المللی که می خواهد سایت چند زبانه داشته باشد را در نظر بگیریم. اگر برای هر یک از زبان ها یک وب سایت جداگانه طراحی شود، در آینده کنترل آنها بسیار دشوار است. اما در وردپرس و با امکان مولتی سایت همه این سایت ها در یک مجموعه و با حالت سوپر ادمین قابل کنترل است.  
از امکان مولتی سایت وردپرس برای طراحی سایت های متفاوت برای بیماران و کادر درمان هم ممکن است استفاده شود.  
قابل گسترش بودن سایت داروسازی 
سایت داروسازی های معتبر همیشه در حال گسترش صفحات و فعالیت های خود هستند. وردپرس از این جهت مزیت بزرگی نسبت به سایر سیستم های مدیریت محتوا دارد. چرا؟ تقریبا کاری نیست که در وردپرس غیرممکن باشد. در کشورمان و در جهان تعداد بسیار پرشماری برنامه نویس مسلط به وردپرس هستند که می توانند ابزار، پلاگین یا تِم موردنظر هر داروسازی مشکل پسندی را آماده کنند و به راحتی در سایت پیشین ادغام نمایند.  
کاهش تاخیر ناشی از سازمان های ناظر 
سازمان ناظر گفته بروشور داروی موردنظر باید تغییر کند. اکنون بروشور تازه باید به جای قبلی آپلود شود. در وردپرس این کار به چشم به هم زدنی قابل انجام است. در سیستم های مدیریت محتوا که با برنامه نویسی سنگین آماده می شوند ممکن است انجام این کار اصلا راحت نباشد. 
ایمنی وب سایت برای داروسازی ها بسیار مهم است 
برخی از داروسازی ها در وب سایت خود امکاناتی برای مصرف کنندگان دارو و پشتیبانی از بیمار در نظر می گیرند. اطلاعات بیمار جزو اطلاعات بسیار حساس و محرمانه است. چه باید کرد؟ 
سایت داروسازی ها باید از امنیت اطلاعات بسیار بالایی برخوردار باشند. این امنیت اطلاعات باید در حالی تامین شود که بیمار بتواند طبق حقوق خود هر وقت خواست بخشی یا همه اطلاعات خود را تغییر دهد یا حذف نماید.  
برقراری تعادل بین امنیت وب سایت از یک سو و قابلیت تغییر از سوی دیگر همیشه کار راحتی نیست. 
مناسب بودن سایت داروسازی برای افراد کم توان 
تردیدی نیست که برخی از بیمارانی که می خواهند از سایت داروسازی ها استفاده کنند، توان طبیعی ندارند. به عنوان نمونه، یک بیمار مبتلا به اِم اِس را در نظر بگیریم. وب سایت داروسازی تولید کننده داروهای درمان ام اس باید به گونه ای طراحی شود که هر فرد با هر درجه از توانایی بتواند از وب سایت این شرکت داروسازی بهره کافی ببرد.  
اگر در هنگام طراحی اولیه وب سایت به این نکته توجه نشود، در آینده اعمال چنین تغییراتی برای وب سایت بسیار دشوار و زمان بر خواهد بود.  
کارکردها و اهداف بازاریابی داروسازی پیش از آغاز طراحی وب سایت باید مشخص باشد 
بخش عمده طراحی وب سایت برای داروسازی ها باید پیش از آغاز برنامه نویسی انجام شود. هر چه وقت بیشتری پیش از آغاز طراحی سایت صرف شود، تاخیرهای احتمالی در طول طراحی و مراحل تایید کمتر خواهد بود.  
در این بخش باید اهداف موردنظر از گنجاندن هر صفحه معلوم شود. باید بدانیم جمعیت هدف هر صفحه و هر محتوا کیست و چه هدف بازاریابی از آن دنبال می شود. همواره در ذهن داشته باشیم که کارکرد وب سایت بر ظاهر آن الوویت دارد.  
تیم طراحی وب سایت و تولید محتوای ویژه وب سایت داروسازی ها در زیمکو آماده همکاری با شماست. این تیم متشکل از مهندسین کامپیوتر، خبرگان سئو، مدیران هنری و پزشکان و داروسازان مجرب در زمینه تولید محتوا است. 
 
  

وب سایت یک شرکت داروسازی باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

مقالات فارما
فهرست