شاید برخی از خوانندگان ما پیش از این واژه «فارمارِپ» را نشنیده باشند. ابتدا ببینیم فارمارپ کیست. 
فارمارپ یعنی چه؟ 
نماینده فروش دارویی یا Pharmaceutical sales Representative کسی است که اطلاعات لازم درباره دارو را به داروسازان و همچنین پزشکان و سایر اعضای کادر درمان باید بتواند ارائه کند. به این افراد به طور مختصرشده فارمارپ می گویند. 
فارمارپ باید از اطلاعات علمی درباره بیماری و درمان و دارو اطلاعات خوبی داشته باشد. این در حالی است که دانش داروسازی و پزشکی با سرعت سرسام آوری رو به جلو حرکت می کند.  
نباید فراموش کرد که فارمارپ ها نماینده فروش هستند. بنابراین در کنار دانش های دیگری که ذکر شد باید از تکنیک های فروش به قدر کافی بدانند. مهارت آنها در به کار بستن این تکنیک ها مکمل دانش داروسازی و پزشکی آنها خواهد بود.  
فارمارپ چگونه کار می کند و چه وظایفی دارد؟ 
نخستین قدم تعیین محدوده جغرافیایی است. فروش محصول دارویی در این منطقه جغرافیایی بر عهده فارمارپ است.  
فارمارپ به داروخانه ها و در بیشتر موارد، به پزشکان مرتبط با داروخانه ها مراجعه می کند. آنها را نسبت به محصول دارویی ترغیب و علاقمند می کند. در نهایت با چند بار مراجعه بسیاری از آنها به مشتریان واقعی بدل می شوند.  
علاوه بر مهارت های فروش، تحقیقات بازار یکی از نیازهای اصلی هر فارمارپ تلقی می شود. او باید الگوی نسخه نویسی پزشکان محدوده خود را بداند و هر گونه تغییر در آن را شناسایی کند.  
یک فارمارپ مجرب می تواند در منطقه خود با اطلاعاتی که دارد تخمین خوبی از استقبال پزشکان و داروخانه ها از یک داروی جدید را به شرکت ارائه دهد. 
فارمارپ باید برای توسعه دانش و مهارت خودش هم برنامه مدونی داشته باشد. سمینارها و گردهمایی های علمی، دوره های آموزشی سازمانی یا خارج از سازمان در افزایش توانمندی های یک فارمارپ نقش مهمی ایفا می نماید.  
به عبارت دیگر، شغل یک فارمارپ یاد دادن و یاد گرفتن مداوم است. 
شرایط کاری فارمارپ چگونه است؟ 
حتما تاکنون متوجه شده اید که فارمارپ بیشتر وقت کارش را در خیابان و بین مراکز، داروخانه ها و مطب های منطقه خود می گذراند. شاید لازم باشد برای سر زدن به نقاط دورتر به سفر برود.  
اگر شغلی دوست دارید که با نشستن در دفتر یا خانه به انجام می رسد، با این شغل اصلا فکر هم نکنید.  
فارمارپ یک کارمند مستقل محسوب می شود. او آزادی زیادی دارد که برنامه ساعتی کار خود را تنظیم کند. به طور کلی، درست این است که بیشتر درآمد یک فارمارپ از محل پورسانت فروش به دست بیاید. بدین ترتیب او ناچار خواهد بود برای دریافتی بیشتر، وقت کافی برای فروش محصول دارویی اختصاص دهد. 
فارمارپ گاهی مجبور است غروب یا آخر هفته را در گردهمایی با مشتریان یا شرکت در سمینارها بگذراند.  
مزایای کاری یک فارمارپ چیست؟ 
رفت و آمد فارمارپ باید توسط شرکت دارویی تسهیل و تامین شود. روش های سازمان ها برای این امر متفاوت است. برخی شرکت های دارویی ماشین و راننده در اختیار فارمارپ می گذارند. بعضی شرکت ها هزینه رفت و آمد را به آو پرداخت می کنند. 
کسانی که عاشق سفر هستند، از این حرفه بسیار استقبال می کنند. فارمارپ به طور معمول مبلغی به عنوان تنخواه در اختیار دارد که هزینه های حین سفر را از آن محل تامین می نماید.  
برخی از شرکت ها هزینه دوره های آموزشی لازم برای فارمارپ را در خارج از سازمان پرداخت می کنند. علاوه بر پورسانت، بر اساس نحوه عملکرد هر فارمارپ ممکن است در هر فصل یا نیم سال، پاداش هم به او پرداخت شود. 
درآمد یک فارمارپ چقدر است؟ 
یک فارمارپ باید به توافق برسد که بیشتر درآمد او به صورت پورسانتی از فروش تامین شود. بدین تریتب، درآمد فارمارپ به فروش خودش وابسته خواهد بود.  
آیا حرفه فارمارپ در آینده از بین خواهد رفت؟ 
پیش بینی ها نشان می دهد شغل فارمارپی تا ده سال آینده از بین نخواهد رفت. برعکس، تقاضای رو به افزایشی برای استخدام فارمارپ های علمی تر و ماهرتر پدید خواهد آمد. کسانی موفق تر خواهند بود که بتوانند به سرعت مطالب علمی درباره محصولات دارویی جدید را فراگیرند و به ارتباط با داروسازان و پزشکان علاقمند باشند. 
فارمارپ باید در چه رشته دانشگاهی تحصیل کرده باشد؟ 
اگر فارمارپ در حد کارشناسی یکی از رشته های علوم تجربی اطلاعات علمی داشته باشد، زمینه موفقیت برای او فراهم است. در غیر این صورت بهتر است در زمینه زیست شناسی و شیمی اطلاعات خود را افزایش دهد. دانش آموختگان رشته های وابسته به پزشکی، داروسازی یا دامپزشکی در این زمینه عملکرد بهتری خواهند داشت.  
کدام دوره های آموزشی برای فارمارپ مناسب است؟ 
دوره های مدیریت می تواند به موفقیت بیشتر فارمارپ کمک کند. همچنین فارمارپ نباید دوره های داروسازی یا پزشکی که برای یک محصول یا بیماری برگزار می شود را از دست بدهد. 
اگر فارمارپ ها در یادگیری موفق عمل کنند، می توانند به پست سوپروایزر فروش دست یابند. در این صورت بیشتر از این که لازم باشد به ویزیت داروخانه و پزشک بروند، باید در دفتر شرکت به برنامه ریزی رونمایی محصولات و گردهمایی ها، برنامه ریزی اجرای کمپین های تبلیغاتی و آموزش و هدایت فارمارپ های تازه کار بپردازند.  
دوره های فن سخن، زبان بدن، مذاکره و گفتگو و بازاریابی و مدیریت، از جمله کارآمدترین دوره های آموزشی برای فارمارپ ها تلقی می شود.  
فارمارپ موفق چه خصوصیاتی دارد؟ 
یک فارمارپ باید خصوصیات زیر را برای کامیابی بیشتر در خود پرورش دهد: 
  • کنجکاوی 
  • یادگیری علمی 
  • ارتباطات انسانی قوی و ترغیب کننده 
  • دارای قدرت اعتمادسازی 
  • شکیبا و دارای پشتکار زیاد 
  • نداشتن سماجت آزاردهنده 
گروه بازاریابی دارویی زیمکو همیشه به دنبال جذب فارمارپ های حرفه ای است. اگر شما یک فارمارپ حرفه ای هستید لطفا به صفحه فرصت های شغلی مراجعه کنید و رزومه خود را برای زیمکو بفرستید. 

فارمارپ موفق کیست و چه خصوصیاتی دارد؟

فارمارپ
مقالات فارما
فهرست