banner06

موفقیت های پیاپی صنعت دارو و مواد اولیه دارویی

iStock 000010317685Large

سخنگوی سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با ایفدانا، از افتتاح بزرگترین کارخانه تولید داروهای ضد سرطان خاورمیانه و همچنین بخش بیوتکنولوژی گروه دارویی

اکتوورکو در پنجم آذر ماه خبر داد و گفت: قرار است 9 خط جدید تولید دارو با سرمایه‌گذاری بالغ بر 100 میلیون یورو در این مجموعه راه‌اندازی شود.

وی افزود: بسیاری از شرکتهای دارویی ایرانی و تولیدکنندگان مواد اولیه دارو در ماه‌های اخیر، در راستای تحقق عملی اقتصاد مقاومتی، توسعه تولید داخلی و اشتغال را سرلوحه برنامه توسعه خود قرار داده اند و در ماه‌های اخیر، برغم همه مشکلات، تولیدکنندگان دارو و مواد اولیه دارویی شاید هر هفته، از اقلام و تولیدات جدید خود رونمایی کرده اند که انعکاس برخی از آنها گاه و بیگاه در رسانه ها آمده است .

وی افزود: صنعت دارو و مواد اولیه دارویی کشور، صنعت روزهای سخت و دشوار است، تولید ۶۷ درصد ماده اولیه داروهای تولید داخل و ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز کشور یک رکورد بین المللی است که دقیقا در شرایط دشوار حاصل شده و با شتاب بیشتری قابل تداوم است.

جهانپور در ادامه افزود در همین راستا بخش خصوصی گامهای بلند و استواری برداشته است، چنانکه بزودی و بعنوان نمونه، در هولدینگ اکتوور کو که در حال حاضر شامل 2700 نفر پرسنل و دارای بیش از 40 هزار متر مربع فضای تولید است و در شرایطی که به دلیل تحریم‌ها و تهدیدهای بین المللی، داروهای بیماری‌های خاص و صعب العلاج مانند سرطان، ام‌اس و... در معرض تهدید است، اکتوور با انتقال فناوری ساخت، طیف گسترده‌ای از داروهای مورد نیاز مبتلایان به سرطان و ام‌اس و تولید داخلی آنها، تلاش کرده، زمینه دسترسی بیماران به داروهای باکیفیت به قیمت مناسب فراهم کند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: خط کامل تولید قرص ضد سرطان با استاندارد OEL ۴-۵ از API تا بسته‌بندی به ظرفیت ۴۰۰ میلیون عدد، خط کامل تولید کپسول های ضد سرطان با استاندارد OEL ۴-۵ از پلت تا بسته‌بندی به ظرفیت ۳۰۰ میلیون عدد، خط کامل تولید ویال استریل از API تا بسته‌بندی به ظرفیت ۱۵ میلیون ویال و خط کامل تولید ویال لیوفیلیزه از API تا بسته‌بندی به ظرفیت پنج میلیون ویال از جمله خطوط تولید این هلدینگ است و در این راستا بزودی شاهد افتتاح و رونمایی از این موفقیت بخش خصوصی در حوزه دارو با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواهیم بود